mastif_en

Go to content

Main menu:

Mamy nowego domownika !!!

z Czech przyjechała do Nas czarno-podpalana suczka
OGGIE Narpo Ransi - w domu Ogi

 


Nowe zdjęcia szczeniaków z miotu E

EMIR Dewi Mahakala
Na wystawie w Głogowie 25.01.2015 otrzymał Zwycięstwo Młodzieży

 
 


ELINA Dewi Mahakala

 
 


EOWINA Dewi Mahakala

 
 
 

.

Mastif tybetański to legendarna, owiana tajemnicami rasa psów. Ponieważ Tybet, skąd pochodzi większość psów tej rasy był krajem pozostającym w dużej izolacji wobec innych kultur - istnieje wiele spekulacji na temat pochodzenia i historii mastifa tybetańskiego. Rodzimą nazwa najczęściej stosowaną jest Do Khyi co oznacza psa trzymanego na uwięzi.
W Tybecie używano także innych nazw: Zang-Khyi lub Sang-Khyi (pies wspaniały), mang-Khyi (pies kudłaty) i wiele innych.
Ta legendarna rasa została odtworzona w europie w latach 70-tych poprzez import psów z Tybetu i Chin. Została opisana wzorcem - spis cech charakterystycznych dla danej rasy tanowiącą podstawę dla sędziów i hodowców do określania zgodności osobnika z wzorcem.
Mastif tybetański jest psem spokojnym i opanowanym, jest pewny siebie i świadomy swojej siły. Jest to pies stróżujący, nieufny do obcych. Tybetany nie wykazują żadnej ochoty do walki między sobą i z innymi gatunkami. Ich postawa i głos najczęściej wystarczają do odpędzenia intruza z jego terytorium. Mastify lubią się bawić i każda okazja do zabawy jest dobra, często zachęcają do zabawy i gonitw.
Tybetany posiadają charakterystyczną sierść - hypoalergiczną, bezzapachową, łatwą
w utrzymaniu - niewymagająca częstego szczotkowania. Późną wiosną mastify zrzucają podszerstek i wtedy przez około dwa tygodnie należy częściej go wyczesywać. Mastify są bardzo odporne na warunki pogodowe, bez uszczerbku na zdrowiu w zimie wylegują się
w śniegu. Uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu i z wysokości obserwować całe swoje terytorium, które jest pod ciągłą obserwacją.
Jest to rasa, która musi mieć częsty kontakt z właścicielem (oddanie i przywiązane) i jego domem, uwielbia spacery, ale najczęściej na smyczy. Ze względu na samodzielną ocenę sytuacji i podejmowanie decyzji, trudna do ułożenia, niezależna i dumna. Mastify tybetańskie są rasą pierwotną, bardzo odporną na choroby, suki mają cieczkę raz w roku zazwyczaj późną jesienią.

 
 
Back to content | Back to main menu